אורית טרגנו נטורופתית ומטפלת לפי שיטת גרינברג

מעבר לתזונה בריאה ומבריאה בדרך הדרגתית, תומכת ונעימה

 • טיפול טבעי באולקוס

  ישנן דרכים טבעיות לטפל באולקוס. בעזרת צמחי מרפא, תזונה נכונה ושינוי אורח חיים תלמדו לפתור את הבעיה ואף למנוע אותה בעתיד.

  מהו אולקוס?

  אולקוס, או בשמו העברי כיב עיכולי לרוב מופיע בקיבה ובתריסריון. זהו פצע פתוח בדפנות הרירית. מהלך המחלה הוא בהרס של הקרום הרירי המצפה את הקיבה , פגיעה של חומצות הקיבה בקיבה עצמה וכאשר מצב זה לא מטופל בזמן הוא הופך לאולקוס, פצע בקיבה/תרסריון.

  כאשר אנו אוכלים, מיצי הקיבה מתחילים לפעול ובגלל שהשכבה המגנה על הקיבה מפני החומצה פגועה, אנו מרגישים שריפה וכאבים בבטן העליונה. אפשר לדמות את זה לפצע פתוח ששופכים עליו לימון, את השריפה הזו חווים בתוך הקיבה.

  הרבה פעמים אולקוס מאופיין גם בצרבות, ריפלוקס ובקע סרעפתי.

   

  הסיבות להיווצרות אולקוס:

  כיב נוצר כאשר הגורמים המגנים על רירית הקיבה נפגעים מסיבות שונות ומשונות כגון

  - הפרשה גבוהה של חומצות קיבה

  - חומרים הפוגעים ברירית הקיבה כגון: עישון, אלכוהול, קפאין, תרופות נוגדות דלקת מסוג NSAIDS

  - הליקובקטור פילורי - חיידק המצליח לשרוד את חומציות הקיבה,לחיות שם ולהפריש -חומרים הפוגעים ברירית

  - דיאטה דלת חלבונים

  - אלרגיות למזונות מסוימים

  - לחץ ועצבנות

   

  ממה עלולים לסבול אנשים עם אולקוס?

  אנשים הסובלים מאולקוס ירגישו כאב שורף ובוער בחלק העליון של הבטן, רוב האנשים יסבלו מהתחושות לפני האוכל וכשעה לאחר האוכל או במשך הלילה.

  חלק מהאנשים יאבדו את התיאבון יפתחו סלידה ממזון וירדו במשקל.

  לחלק מהאנשים דווקא תהיה הקלה בעקבות האוכל, בעקבות הקאה או תרופות סותרות חומצה.

  יהיו כאלה שיסבלו מבחילות, צרבות, איבוד משקל, אנמיה וכאבי ראש.

   

  איך מטפלים ברפואה הקונבנציונאלית?

  ברפואה הקונבנציונאלית ממליצים על:

  - תרופות סותרות חומציות

  - ניתוח להסרת הכיב

  - אנטיביוטיקה במידה ויש חיידק הליקובקטור פילורי

   

  במה יתמקד הטיפול הטבעי באולקוס?

  בטיפול הטבעי חשוב לאבחן את הסיבה לאולקוס ולטפל במקור הבעיה כמו גם בסימפטומים שלה. טיפול טבעי יתמקד בהקלה על הכאבים וחוסר הנוחות, ריפוי הפצע, איזון חומציות הקיבה, סיכוך הרירית,שיפור פעולת העיכול, בדיקת אלרגיה למזונות הידועים כאלרגנים מחשש למעי דליף ושינוי אורח חיים על מנת למנוע את חזרת הכיב.

   

  טיפול התזונתי:

  - מומלץ לצרוך סיבים מסיסים כמו אלו המצויים בשיבולת שועל, ומזונות ריריים כמו מרקים סמיכים, בננות, גריסי פנינה דייסות, זרעי צ'יה וזרעי פשתן שלמים שהושרו במים - כל אלו מכילים חומרים ריריים המצפים ומגנים על ריריות מערכת העיכול, מרגיעים את המקום ומסייעים בריפוי.

  - מומלץ לאכול ארוחות המבוססות על אוכל בסיסי ופחות חומצי, כדי לאזן את חומציות הקיבה.

  ירקות , אגוזים וזרעים, פירות, קטניות מונבטות. עדיף שהירקות יהיו חיים או מוקפצים/מאודים קלות. במצב של אולקוס פעיל עדיף ירקות ופירות מבושלים ומרוסקים כדי למנוע גירוי מכאני של דופן הקיבה.

  - מומלץ להוריד קפאין, מזון מטוגן וחריף, סיגריות ואלכוהול

  - מומלץ להוריד סוכר, ממתקים, לחם לבן ומאפים למיניהם, שוקולדים וכדומה. כולם מעלים את החומציות בקיבה במיוחד כשבאים אחרי ארוחה שומנית וגדולה או על בטן ריקה.

  - מומלץ לצרוך ארוחות קטנות במרווחים קטנים

  - מומלץ לצרוך 2-3 כוסות מיץ גזר וכרוב מדוללים במים

  - מומלץ לצרוך מיץ טרי מעשב חיטה שהוא בסיסי מאוד

   

  תוספי מזון:

  מיץ אלווארה ללא החומר הממכר, ויטמין A, קומפלקס B, פרוביוטיקה.

   

  צמחי מרפא:

  צמחי המרפא יכולים לשפר את מצב האולקוס בצורה ניכרת, הצמחים מטפלים בעומק הבעיה בצורה טבעית וללא תופעות לוואי. בטיפול יותאם לכל אדם הטיפול הטוב בשבילו אם זה למניעה של אולקוס כאשר יש רגישות, טיפול במצב של אולקוס מתמשך או לטיפול כאשר יש התפרצות של אולקוס.

  עקרונות הטיפול הצמחי יתמקדו בדברים הבאים:

  • ריפוי, איחוי וסיכוך רירית הקיבה/תרסריון
  • טיפול במצב הדלקתי
  • איזון חומציות הקיבה
  • יצירת שיכבה רירית נוגדת דלקת המגנה על הרקמה הפגועה כדי לאפשר ריפוי מקסימאלי
  •  כיווץ וסגירה של הפצע
  • שיפור תהליכי עיכול וספיגה
  • תמיכה במטופל מבחינה נפשית
  • במקרים מסוימים אם צריך: העלאת רמת התיאבון, טיפול באנמיה ובכאבי ראש.

   

  לאיזון חומציות הקיבה:

  פיליפנדולה – Filipendula ulmaria | Medowsweet

  זהו צמח ספציפי לאולקוס, כיבי קיבה ובעיות בחומציות הקיבה. הוא מאזן את חומציות הקיבה, בעל פעילות נוגדת דלקת ופעילות מכווצת. פיליפנדולה משקם ריריות ועוזר גם במצבים של שלשולים.

  זהו צמח עדין המתאים לטיפול בילדים וניתן לשתות אותו גם בחליטות להרגעת צרבות, כאבי בטן וכיבי קיבה.

  לריפוי וסיכוך רירית הקיבה:

  אולמוס Ulmus fulva

  זהו צמח רירי המכיל סוכר ועמילן וכאשר הוא בא במגע עם מים הוא הופך רירי. זהו צמח מזין העשיר בויטמינים ומינראלים. משתמשים באבקה של הצמח לריפוי פנימי של מערכת העיכול למצבים של דלקות, כיבים וגירויים שונים. האולמוס יוצר שיכבה מגנה על רירית הקיבה, מסכך ומרפא אותה.

   3-4 כוסות ביום יהיו יעילות ביותר לריפוי הכיב בשילוב עם עוד צמחים.

  אלתיאה  Althea officinalis | Marshmallow root

  כמו האולמוס גם האלתיאה מכיל חומרים ריריים רבים. גם את הצמח הזה חשוב לשתות אחרי שהשרנו את הצמח כמה שעות במים פושרים. אלתיאה הוא צמח ספציפי לאולקוס היוצר שיכבה מגנה על הריריות ובכך עוזר לכיב להתרפא.

  לריפוי הדלקת ואיחוי הריריות הפגועות:

  ליקוריץ – Glycyrrhiza globra

  שורש הליקוריץ הינו צמח נפוץ במצבים דלקתיים. זהו צמח ספציפי לאולקוס מכיוון שהוא גם מרפא דלקות וגם משקם ומאחה רקמה רירית פגועה. הליקוריץ מגביר הפרשת מרה וכבד ולכן מעודד תהליכי עיכול וספיגה במערכת העיכול. לצמח הליקוריץ יש השפעה טובה על מערכת העצבים שלרוב נחלשת בעקבות סטרס המלווה את הכאבים והחוסר נוחות שיש באולקוס. ליקוריץ במינון נמוך מעלה את רמת התיאבון שלעיתים נפגעת אצל חולי אולקוס.

  קלנדולה - Calendula officinallis

  הקלנדולה הינו צמח נפוץ במצבים דלקתיים פנימיים וחיצוניים, יש לו יכולת לאחות ולחדש רקמות במיוחד במערכת העיכול ובכבד, הוא משפר תהליכי ספיגה ועיכול ומעולה בטיפול ומניעה של דלקות במערכת העיכול כגון אולקוס וגסטריטיס.

  קומפרי  Symphytum officinalis | Comfreyבקומפרי משתמשים גם בעלים וגם בשורש. שניהם מכילים חומרים ריריים המגנים על ריריות הקיבה ובכך מאפשרים את הריפוי האיחוי וההתחדשות שלה בשניהם פעילות נוגדת דלקת. בשורש החומרים הריריים והמכווצים רבים יותר אך השימוש בשניהם יעיל במצבים של אולקוס.

   

  חוטם זהב – Hydrastis Canadensis Golden Seal

  זהו אחד הצמחים הספציפיים לכיבי כיבה וזיהומים במערכת העיכול.  ההידרסטיס יעיל בקטילת בקטריות במקרים שיש הליקובקטור פילורי. צמח זה מחזק מבחינה חיסונית, מחטא, מכווץ מגן על ריריות הקיבה ונוגד דלקת. הידרסטיס עוזר לשמור על שלמות דופן המעי. אפשר להשתמש במקומו ב Berberis vulgaris / Berberis aquifolium.

   

  קמומיל Matricaria recutita | German Chamomile

  אחד הצמחים החשובים ביותר למערכת העיכול ובמיוחד לאולקוס מכיוון שהוא גם תומך במערכת העיכול ונוגד דלקת וגם מרגיע מבחינה נפשית. הצמח עוזר לספיחת גזים במערכת העיכול, לשיקום ריריות, להרגעה ושחרור שרירים מכווצים וכמו כן הוא נוגד בקטריות וחיידקים.

   

  המלצות נוספות:

  טיפול רפלקסולוגי עוזר בהזרמת דם לאזורים הפגועים ובאיחוי הכיבים בקיבה, מרגיע מבחינה נפשית ומחזק את מערכת החיסון. טיפול רפלקסולוגי נוגע ברפלקסים של הקיבה/תרסריון ועושה עבודה פנימית

  להרגעת הנפש אפשר גם לעשות עיסוי עם שמנים, שיאצו, דמיון מודרך וכל שיטה אחרת שנמצאה מועילה.

  פעילות גופנית חשובה לחיזוק מערכת החיסון ולהזרמת הדם למערכת העיכול.

   

  לסיכום: הטיפול הטבעי באולקוס הינו טיפול מקיף ועמוק המתייחס למטופל כולו ולא רק לבעיה. בעזרת הצמחים ושינוי אורח החיים אנחנו מאפשרים לגוף להירפא בקצב שלו ולחזור למצב הבריא.

   

BizMakeBiz פותח ע"י